Sveriges ledande nätverk
för estetisk-kosmetisk tandvård introducerar

SACD Ackreditering


Du är här » SACD-modellen


Patient som störs av glesställda och smala tänder. Behandlas först med blekning och sedan med 6 fasader.


 
 

 
SACD-modellen - du ser skillnaden

Det som skiljer SACD-modellen från sedvanlig estetisk-kosmetisk tandvård är främst att den egentliga behandlingen startar först sedan slutresultatet presenterats för patienten och godkänts. Steg 3 (se nedan).

En annan skillnad är den grundlighet som SACD anbefaller. Estetik och etik hör intimt samman i SACD. ”Quick-fix” av typen ”nya tapeter på murkna väggar” är ovärdigt Akademins medlemmar.

Tre steg


Fullständig undersökning med anamnes och patientens önskemål. Vi gör modeller av de befintliga tänderna samt fotograferar en bildserie hur patienten ser ut idag.
 


Patienten får se sina "nya" uppvaxade prototyper till tänder samt kan i vissa fall få se sig själv på bild med sina nya tänder gjorda efter önskemål.

I vissa fall kan man med hjälp av dessa uppvaxningar låta patienten prova de nya tänderna utan på de egna en kortare tid för att hon/han ska kunna känna om dessa motsvarar önskemålet. Här är patienten i högsta grad delaktig med synpunkter och kommentarer.

När såväl patient och tandläkare är nöjda med det nya utseendet startar behandlingen som då inte kommer att bli en överraskning eftersom slutresultatet redan är förutbestämt.
 


Först nu börjar behandlingen - och slutförs.


 

  Search
Copyright SACD   |  Privacy Statement  |  Login  |